Brnokoncert, koncerty v Brně

Manhattan Transfer v Praze

Čtyři lidské hlasy, brilantně proplétající se mezi hudebními žánry, strhující drive a profesionalita, čistá muzikálnost, která se pohybuje na širokém jazzovém půdorysu, aniž by se nechávala spoutávat jakýmikoliv mantinely. To je Manhattan Transfer - možná nejdůležitější vokální skupina posledních padesáti let historie moderní hudby. Kvartet po delším čase potěší opět české publikum; stane se tak ve Velkém sále pražské Lucerny v neděli 24. listopadu 2013. Schopnost Manhattan Transfer dát známým i méně známým skladbám nové barvy a významy (některé původně instrumentálky zpívají otextované), radost z hudby a umění bavit publikum a komunikovat s ním bez zábran tak z koncertu těchto desetinásobných držitelů Grammy činí již předem jednu z vrcholných událostí podzimní koncertní sezóny.

Koncert Manhattan Transfer se uskuteční ve Velkém sále pražské Lucerny v neděli 24. listopadu 2013 od 19:30 hodin. Vstupenky v ceně od 790 Kč jsou exkluzivně v síti Ticketpro.


Manhattan Transfer se objevili na jazzové scéně v roce 1969 v sestavě Tim Hauser, Erin Dickins, Marty Nelson a Pat Rosalia. Ke kapele tehdy patřil také jejich dobrý přítel Gene Pistilli, který pro skupinu skládal a nahrával s nimi. Své první album u Capitol Records nazvané Jukin´ vydali v roce 1971. V tomto složení formace vystupovala a natáčela až do roku 1973, kdy se rozešly cesty Pistilliho a Tima Hausera a došlo k obměně sestavy. Skupina dále působila ve složení Tim Hauser, Alan Paul, Janis Siegel a Laurel Massé. Klíčovým pro ni byla série vystoupení v klubu Max´s Kansas City, díky níž se věhlas kvarteta rozšířil po celých Spojených státech.

U raketového zážehu Manhattan Transfer asistoval legendární producent a šéf Atlantic Records Ahmet Ertegün, který stál za nahrávací kariérou mnohých hvězd populární hudby – namátkou Led Zeppelin, Crosby, Stills, Nash & Young nebo Rolling Stones. Kapele nabídl kontrakt, který vedl v roce 1975 přinesl sběrateli pečlivě opečovávané eponymní album s prvním velkým hitem skupiny, gospelovou písní Operator. Neméně zaujala i další dvě alba Coming Out a Pastiche, která prorazila velmi úspěšně i mimo USA. Píseň Chanson D´Amour obsadila první místo ve Velké Británii a Austrálii v roce 1977. Následující živé album The Manhattan Transfer Live se umístilo v Top 5 britského žebříčku.

Rok 1979 byl pro Manhattan Transfer přelomový. Laurel Massé se po rekonvalescenci po autonehodě již ke skupině nepřipojila a do skupiny nastupila zpěvačka Cheryl Bentyne. Tato sestava natočila velmi úspěšnou desku Extensions, která zahrnuje hity jak popové (Twilight Zone/Twilight Tone se vyšvihla na 12. místě v Billboard Disco chart), tak jazzové, z nichž bezesporu nejslavnější je Birdland – skladba vídeňského rodáka Joe Zawinula, kterou napsal původně pro svoji skupinu Weather Report a kterou pro Manhattan Tranfer otextovala další legenda: zpěvák a jazzový básník Jon Hendricks. Kvartet za ni získal cenu Grammy v kategorii Jazz/Fusion a stala se vlastně jeho znělkou.

S šestou deskou Mecca for Moderns se formace stala první skupinou v historii udílení cen, která získala Grammy v kategoriích pop a jazz v témže roce. Píseň Boy from New York City byla oceněna v kategorii Pop, zatímco Until I Met You (Corner Pocket) vyhrála kategorii Jazz.

V 80. letech kvartet s každou další deskou potvrzoval, že je opravdovou špičkou ve svém oboru: Bodies and Souls - 1 x Grammy (píseň Why Not!), Bop Doo-Wopp - 1 x Grammy (hit Route 66), Vocalese – 12 nominací a 2 x cena Grammy a deska Brasil - 1x cena Grammy. V 90. letech pak Manhattan Transfer získávají svou desátou Grammy za píseň Sassy z alba The Offbeat of Avenues. V roce 1998 byla skupina uvedena do Síně slávy.

Diskografie Manhattan Transfer čítá téměř 30 nahrávek, z toho 17 studiových, 4 živé, 2 vánoční, 1 dětskou a 4 výběry. V roce 2009, kdy kapela oslavila 40 let své existence, vydala svou zatím poslední desku The Chick Corea Songbook. Album přináší interpretace skladeb tohoto legendárního klavíristy a skladatele a najdeme tu také píseň Free Samba, kterou speciálně pro tento projekt Chick Corea napsal.

V říjnu 2011 se objevily informace o tom, že skupina pracuje na projektu The Vaults, tedy albu, které bude obsahovat dříve nahrané, ale nedokončené skladby. Třeba je Manhattan Transfer dopoví na pódiu Velkého sálu pražské Lucerny…
Více informací o skupině najdete na http://manhattantransfer.net

Videa: https://www.youtube.com/user/tmtofficial