Zagorová 50 let na scéně

Zpěvačka Hana Zagorová vystoupí již v úterý 25.2.2014 v brněnském Bobycentru. Koncert byl přeložen z listopadového termínu, před nímž si devítinásobná zlatá slavice pádem způsobila zlomeninu ramene.

Minulý týden převzala na svém koncertě v pražské Lucerně diamantovou desku Supraphonu za 10,120.000 prodaných zvukových nosičů. Na tomto vystoupení Hanka Zagorová také oslavila 50 let na scéně populární hudby.

Převzetím diamantové desky se Zagorová stala druhým nejprodávanějším interpretem Supraphonu. Úspěšnější byl v tomto ohledu jen Karel Gott, kterému v roce 1992 udělil Supraphon diamantovou desku za 13 milionů prodaných nosičů.

Zpěvák a herec Václav Neckář u příležitosti 70. narozenin loni převzal diamantovou desku za prodej 7,600.700 nosičů. V loňském roce Supraphon udělil diamantovou desku také kytarovému virtuosovi Lubomíru Brabcovi za 438.000 prodaných zvukových nosičů a dirigentu Liboru Peškovi za 635.000 prodaných nosičů. V minulosti diamantovou desku převzali skupina Spirituál kvintet, Věra Špinarová, Jiří Suchý, Hana Hegerová, Jiří Schelinger, Karel Svoboda, Ivan Mládek, skupina Olympic nebo zástupci Divadla Spejbla a Hurvínka.

Za svoji kariéru nazpívala Zagorová přibližně 760 písní. Působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor, než pro ni Karel Vágner sestavil na přelomu let 1972/1973 doprovodný orchestr. Vystupovala s Michalem Prokopem, Petrem Rezkem, koncertovala ve východním bloku i západní Evropě. Vyhrála devětkrát za sebou anketu Zlatý slavík (1977-1985) a dokázala naplnit sportovní haly. Prosadila se i ve své původní profesi herečky, například ve filmu Trhák. Vystupovala v muzikálech Mona Lisa a Jack Rozparovač. V současné době Zagorová připravuje novinkové album, které by mělo vyjít u Supraphonu v květnu. Do autorského týmu přizvala vedle osvědčených autorů, jako jsou například Karel Vágner, Jiří Zmožek či Petr Malásek, i Juru Hradila z Tata Bojs. Nové nahrávky vznikají v produkci Dana Hádla.

Zdroj: ČTK