Éra největší slávy Suzi Quatro

V předchozím díle našeho seriálu jsme představili raná léta kariéry první frontwoman v historii rockové hudby Suzi Quatro. Tato zpěvačka a baskytaristka, která letos v červnu oslavila 65.narozeniny a tedy to loni bylo 50 let jejího působení na hudební scéně, se po dvou letech vrací do ČR. Suzi vystoupí ve středu 11. listopadu 2015 ve Velkém sále Lucerny v Praze a o den později v brněnském Bobycentru.

V roce 1969 Suzi Quatro účinkovala v kapele Cradle a právě na jejich koncert se přišel podívat Mickie Most, producent z RAK Records, který nabídl Suzi sólový kontrakt. Mickie Most v té době hledal rockovou zpěvačku, která by mohla zaplnit prostor vzniklý po smrti Janis Joplin. O Suzi se ze stejného důvodu tenkrát zajímali také lidé z amerického labelu Elektra Records, ale Suzi kývla na nabídku Mickie Mosta, protože „chtěla být první Suzi Quatro, nikoli druhá Janis Joplin“. Odletěla tedy s Mostem do Anglie v roce 1971 a zde začala její cesta ke slávě.

Její první singl „Rolling Stone“ se stal hitem číslo 1 pouze v Portugalsku. Po této nahrávce navázala spolupráci lidmi od Mickie Mosta – Nicky Chinnem a Mike Chapmanem a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1973 vyšla skladba „Can the Can“, která obsadila první příčky hitparád ve Velké Británii, Austrálii a Německu. Následovaly pak další hity "48 Crash" (1973), "Daytona Demon" (1973) a "Devil Gate Drive" (1974).  "Can the Can", "48 Crash" a "Devil Gate Drive" prodaly přes milion kopií a získaly zlaté desky za prodej. Absolvovala turné jako předskokanka Alice Coopera v USA, avšak zde její nahrávky výraznějšího úspěchu nedosáhly.  

V roce 1978 vydala skladbu "If You Can’t Give Me Love", která se stala obrovským hitem v Británii a o rok později natočila duet s Chrisem Normanem "Stumblin’ In". S touto písní se vyšvihla na 4. příčku americké hitparády. Z dalších úspěšných nahrávek (ne však v USA) jmenujme hity "She’s in Love with You", "Mama’s Boy" a "I’ve Never Been in Love".

V roce 1980 skončil kontrakt s Mickie Mostem a Suzi podepsala smlouvu s Dreamland Records Mike Chapmana. V tomto období vydala v pořadí sedmé studiové album Rock Hard. Album i stejnojmenný singl získaly v Austrálii platinovou desku. V Británii se vyšplhalo na 4. příčku, což zde byla nejvýše dosažená příčka v pořadí alb.

Spolupráce s tímto labelem však záhy skončila a Suzi Quatro působila nezávisle, bez zastupování jakoukoli společností. Ačkoliv i nadále pilně pracovala, větších hitparádových úspěchů již její skladby nezaznamenaly. Přesto máme-li vyjádřit její úspěšnost v číslech, za svou kariéru prodala přes 50 miliónů desek celosvětově a řada jejích hitů se nesmazatelně vepsala do historie rockové hudby.

 

Info o koncertech v ČR:

11.11.2015 od 20 hodin Lucerna Velký sál, Praha

12.11.2015 od 19 hodin Bobycentrum, Brno

Vstupenky v ceně od 890 Kč na pražský a od 690,- na brněnský koncert jsou v prodeji exkluzivně v síti Ticketpro. Vstupenky do mobilu zakoupíte přes SMS TICKET (www.smsticket.cz).