O počátcích hudební dráhy nestorky rock´n´rollu Suzi Quatro

Suzi Quatro, první rocková frontwoman a zároveň hráčka na baskytaru, přijede v únoru 2020 do České republiky. Zpěvačka, která v roce 2014 slavila 50 let na scéně, vystoupí v úterý 25. února 2020 ve Velkém sále Lucerny v Praze a o dva dny později v brněnském Sono Centru. V 70. letech tato rodačka z Detroitu vydala sérii hitů, které získaly popularitu spíše v Evropě a Austrálii než v její vlasti. Suzi vydala debutové album v roce 1973, od té doby jí vyšlo 17 studiových alb, z nichž to poslední, nazvané "No Control", spatřilo světlo světa v březnu 2019.

Mezi velké hity se řadí "Can the Can", "48 Crash", "Daytona Demon", "Devil Gate Drive" a "Your Mamma Won’t Like Me". V roce 1979 její duet s Chrisem Normanem „Stumblin“ dosáhl 4. pozice v americkém žebříčku. V téže době účinkovala v oblíbené situační komedii Happy days, kde hrála baskytaristku Leather Tuscadero. V letech 1973 a 1980 získala 6 ocenění časopisu Bravo. V roce 2010 byla uvedena do Síně slávy. Prodala přes 50 miliónů desek, její poslední deska vyšla v roce 2011. Zpěvačka pokračuje v koncertování po celém světě a kromě toho je i rozhlasovou moderátorkou.

Jaké však byly první roky její hudební dráhy?

Suzi Quatro pochází z muzikantské rodiny, takže vyrůstala obklopena hudbou. V 6 letech viděla v televizi Elvise Presleyho a to byl prý moment, který ovlivnil její další směřování. Ženský vzor neměla, ale inspirovala ji např. Billie Holiday a Dusti Springfield. Na pódiu debutovala v jazzové formaci jejího otce The Art Quatro Trio, kde hrála na bonga. Od útlého věku studovala hru na klavír a bubny a sama se učila hrát na kytaru a baskytaru. Ve 14 letech zformovala se svou starší sestrou Patti skupinu The Pleasure Seekers, kde jí byla přidělena funkce baskytaristky, a později se ujala postu hlavní zpěvačky a frontwoman. Tato dívčí garage-rocková kapela koncertovala úspěšně 7 let a vydala několik singlů. V roce 1969 se kapela transformovala na Cradle.

Právě na koncert této kapely se přišel o několik let později podívat Mickie Most, producent, který nabídl Suzi sólový kontrakt. Odletěla do Anglie v roce 1971 a zde začala její cesta ke slávě, ale o tom až v příštím díle seriálu o Suzi Quatro.

Info o koncertech v ČR:

25.2.2020 Praha, Lucerna Velký sál

27.2.2020 Brno, Sono Centrum